Czarna księga - prośba o przekazywanie informacji

MPiT we współpracy z Inicjatywą Mobilności Pracy przygotowuje Czarną Księgę bezprawnych praktyk, które stosowane są wobec pracodawców delegujących pracowników w ramach świadczenia usług transgranicznych czy na terenie UE

dsc08057.JPG

XIX Konkurs Wiedzy z zakresu prawa pracy i zasad BHP dla uczniów w rzemiośle wyłonił reprezentantów Podkarpacia w finale krajowym

04.04.2019 r. w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie odbył się XIX Regionalny Konkurs wiedzy z zakresu prawnej ochrony pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników młodocianych zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych w celu nauki i przygotowania zawodowego oraz uczniów odbywających praktykę u rzemieślników. Uczestnicy z Mielca są na topie od czterech lat!

dsc-0200.jpg

41. Konkurs Uczniów Fryzjerstwa Województwa Podkarpackiego

Został zorganizowany przez Izbę Rzemieślniczą w Rzeszowie oraz Cech Rzemiosł Różnych w Jarosławiu pod patronatem Starosty Powiatu Jarosławskiego oraz Burmistrza Miasta Jarosławia w niedzielę 10 marca 2019 roku. Młodych 34 uczniów fryzjerstwa stanęło w szranki konkursu, który wyłonił reprezentantów naszego regionu w kategorii juniorów do Otwartych Mistrzostw Fryzjerstwa Polskiego ‘2019 w Poznaniu.

Czarna księga - prośba o przekazywanie informacji (10.04.2019)

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zamierza rozszerzyć jej zakres na bariery i ograniczenia, które utrudniają realizację wszystkich czterech swobód rynku wewnętrznego: swobody przepływu towarów, osób, usług i kapitału.

Ministerstwo w sposób ciągły monitoruje sytuację na wspólnym rynku i zbiera informacje dotyczące wszelkich ograniczeń - dlatego wie, że kluczowe dla powstania Księgi będą informacje o konkretnych barierach i nadużyciach, z którymi borykają się przedsiębiorcy prowadzący działalność transgraniczną. Z zebranego doświadczenia wynika, że dla partnerów na forum UE oraz w innych państwach członkowskich brak konkretnych informacji oraz brak skarg oznacza brak rzeczywistego problemu.

Czarna Księga będzie wspierać argumentację Polski w zakresie przeciwdziałania protekcjonistycznym praktykom stosowanym przez niektóre państwa członkowskie. Informacje, które MPiT otrzyma od przedsiębiorców, zostaną użyte dla ochrony ich interesów. Argumenty, których dostarczy Księga będą wykorzystywane podczas prac nad kształtem nowych przepisów unijnych, a także pomogą w poszukiwaniu rozwiązań konkretnych problemów.

MPiT chce poznać etapy i trudności transgraniczne polskiego przedsiębiorcy, który chce prowadzić swoją działalność na rynku UE.  Skąd czerpie wiedzę jakie wymogi i formalności trzeba spełnić aby móc prowadzić działalność w innych krajach UE? Czy problemem jest np. konieczność założenia konta w banku w innym państwie członkowskim? Czy problemem jest założenie firmy w innym państwie członkowskim? Czy należy zdobyć dodatkowe certyfikaty, pozwolenia? Czy należy spełnić dodatkowe wymagania w tym lokalne ale także zdrowotne, ubezpieczeniowe, środowiskowe, itp.? Czy istnieją problemy z delegowaniem pracowników? Czy skompletowanie potrzebnej dokumentacji to problem? Czy kontrole w państwie świadczenia usługi są częste lub uciążliwe i czy kary są proporcjonalne do ewentualnych uchybień (czy są raczej niewspółmierne)?

Prosimy o przekazywanie informacji na adres:  SekretariatDSE@mpit.gov.pl.  Ministerstwo gwarantuje pełną anonimowość danych firmy.

Informacje o działaniach/regulacjach, które mogą być uznane za niedozwolone bariery, skardze do KE dostępne na stronach (https://ec.europa.eu/info/about-european-commission/contact/problems-and-complaints/how-make-complaint-eu-level/submit-complaint_pl) oraz procedurze w SOLVIT(https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/solvit),  a także formularz skargi do KE - z przykładowym wypełnieniem /poniżej/.

Załączniki: