dsc-0202-300x199.jpg

Nowe porozumienie o współpracy ZRP i MEN zostało już podpisane

Porozumienie pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej a Związkiem Rzemiosła Polskiego w sprawie współpracy na rzecz poprawy stanu kształcenia zawodowego, a w szczególności realizacji praktycznej nauki zawodu, zostało podpisane!

Noworoczne Spotkanie Opłatkowe w 2019 Roku !

W środę 16 stycznia 2019 r. w południe odbyło się w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie Noworoczne Spotkanie Opłatkowe członków organów statutowych Izby, Starszych Cechów, Prezesów i Dyrektorów Spółdzielni Rzemieślniczych, Seniorów Rzemiosła, Kierowników Biur Podkarpackich Cechów oraz pracowników Izby poprowadzone przez Duszpasterzy Rzemiosła, w tym Krajowego Duszpasterza Rzemieślników

XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju „Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik”

I miejsce zajęła Ewa Stasiowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. ks. St. Szpetnara w Krośnie. II miejsce zajęła Paulina Dróżdż z Zespołu Szkół Nr 4 w Dębicy im. Mikołaja Kopernika. Obie uczennice pojadą w kwietniu br. na finał krajowy do Wrocławia.

III edycja gospodarczego KONGRESU 590 w Jasionce k.Rzeszowa (16.11.2018)

kongres-590-2.jpg
kongres-590-gold-kghm.jpg
kongres-590.jpg

W różnego rodzaju forach, debatach i dyskusjach Kongresu 590 wzięło udział ok. 5 tys. osób, w tym reprezentujący organizacje pracodawców – Związek Rzemiosła Polskiego oraz rzeszowską Izbę Rzemieślniczą – jej Prezes pan Emil Kunysz. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska największych firm państwowych takich jak Orlen czy KGHM, na którym można było zrobić sobie zdjęcie ze sztabką złota wartą 800 tys. zł. Uczestnicy tłoczyli się również przed stanowiskiem VR (wirtualna rzeczywistość). Ogromną ciekawość wzbudzał też wrocławski projekt pn. Bistrobot, który w specjalnym urządzeniu wyglądającym jak automat do kawy przygotowywał wcześniej zamrożone dania.

Pierwszy dzień Kongresu 590 obfitował w dyskusje na wiele tematów m.in. o cyfryzacji administracji i planach udostepnienia dla obywateli kolejnych e-usług. Poruszano również kwestię stanu oraz perspektyw rozwoju polskiego futbolu, ze szczególnym uwzględnieniem rodzimej ekstraklasy. Finałem było przyznanie przez Andrzeja Dudę Nagród Gospodarczych Prezydenta RP. Nagrodą zostały uhonorowane najlepsze podmioty gospodarcze w kraju, które przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki, promują Polskę na arenie międzynarodowej oraz stanowią wzór dla innych firm. W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw Prezydent RP nagrodził firmę Ultratech z Sędziszowa Małopolskiego, którą zgłosił Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego – zajmującą się produkcją części i podzespołów dla światowych firm z sektorów lotnictwa, inżynierii kosmicznej i energetyki.

Uroczystość wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP już na stałe wpisała się w program Kongresu 590. Podczas jego dwóch poprzednich edycji doceniane były również firmy z Podkarpacia. W 2016 roku Andrzej Duda wręczył statuetkę firmie ML System z Zaczernia, która została nagrodzona w kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Natomiast w 2017 r. nagrodę w kategorii Międzynarodowy Sukces otrzymała mielecka firma Melex sp. z o.o. Firma istnieje od 1971 roku, produkuje pojazdy elektryczne. Jest w całości polską spółką, która ma w swojej ofercie ponad 100 wersji pojazdów pasażerskich, bagażowych i specjalistycznych.

Ponadto przyznano Nagrodę z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, którą otrzymała Warszawska Fabryka Platerów HEFRA. Nagroda specjalna przyznawana jest dla polskiej firmy, działającej na rynku od co najmniej 100 lat.

Nowością podczas Kongresu była „Strefa debat”, podczas której dyskusja toczyła się w systemie „dwa na dwa”. Ideą debat jest starcie dwóch wizji, które dzięki dyskusji mają wypracować lepsze rozwiązania dla rozwoju kraju. Drugiego dnia gościem w G2A Arenie był m.in. premier Mateusz Morawiecki.