dsc08078.JPG

BEZPŁATNE SZKOLENIE PODATKOWE DLA CZŁONKÓW CECHÓW I SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH

Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie w związku z istotnymi zmianami w przepisach podatkowych, które już weszły w życie oraz tymi, które wejdą z początkiem 2020 r. zorganizowała szkolenie pt. „Najważniejsze zmiany w podatkach w okresie 2019/2020”

paryz-1.jpeg

MAMY FRYZJERÓW DRUŻYNOWYCH MISTRZÓW ŚWIATA JUNIORÓW !

Aleksandra Machnik i Gniewomir Kuczyński, młodzi dębiczanie 16 września 2019 r. zostali drużynowymi Mistrzami Świata Juniorów na Mistrzostwach Świata Fryzjerstwa Artystycznego OMC Hairworld 2019

20190715-2.jpg

Seminarium poświęcone tematyce likwidacji szkód motoryzacyjnych i sytuacji rzemieślniczej branży motoryzacyjnej

W siedzibie Izby dyskutowali rzemieślnicy, rzeczoznawcy oraz biegli sądowi nad koniecznością zmian obecnych warunków likwidacji szkód, zwłaszcza z polis OC i wynikających z nich zagrożeń dla ruchu drogowego oraz dla bezpieczeństwa wszystkich obywateli korzystających z krajowej infrastruktury komunikacyjnej

Nowa jakość egzaminów zawodowych w rzemiośle (01.09.2018)

800x450-ewr.jpg

Podstawą prawną systemu egzaminów czeladniczych i mistrzowskich przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne powołane przez izby rzemieślnicze jest Ustawa o rzemiośle oraz wydane na podstawie zawartej w niej delegacji rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (dostępne w sekcji „Akty prawne i uchwały” na stronie www projektu). Dokument ten określa szczegółowe warunki i tryb powołania komisji oraz przeprowadzania egzaminów, a także warunki dopuszczenia do egzaminu. Cechą charakterystyczną izbowych egzaminów jest ich otwartość i dostępność dla różnych grup kandydatów, tj. zarówno młodocianych absolwentów nauki zawodu u rzemieślnika, jak też osób dorosłych, poszukujących możliwości potwierdzenia kwalifikacji nabytych w drodze pracy zawodowej i przygotowania teoretycznego.

Egzamin w rzemiośle przeprowadza się w dwóch etapach: praktycznym i teoretycznym.

Etap praktyczny polega na samodzielnym wykonaniu przez zdającego zadań egzaminacyjnych sprawdzających umiejętności praktyczne.

Etap teoretyczny odbywa się w dwóch częściach: pisemnej i ustnej.

Część pisemna polega na udzieleniu przez zdającego odpowiedzi na pytania z zakresu następujących tematów:

• rachunkowość zawodowa wraz z kalkulacją,

• dokumentacja działalności gospodarczej,

• rysunek zawodowy,

• zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony p.poż.

• podstawowe zasady ochrony środowiska,

• podstawowe przepisy prawa pracy,

• podstawowa problematyka prawa gospodarczego i zarządzania przedsiębiorstwem,

• podstawy psychologii i pedagogiki,[tylko mistrz]