NABÓR NA KURS PEDAGOGICZNY

Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie prowadzi nabór na kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu w zakładach pracy oraz dla wykładowców pozaszkolnych form kształcenia - pierwsze zajęcia rozpoczą się niebawem. Więcej - po rozwinięciu tytułu.

logo-zrp-top1.jpg

Projekt Monitorowanie prawa gospodarczego. Prośba o włączenie sie do dyskusji

800x450-ewr.jpg

Nowa jakość egzaminów zawodowych w rzemiośle

Zapraszamy serdecznie na Platformę EWR, poświęconą egzaminom czeladniczym i mistrzowskim łączącym wielowiekową tradycję z historyczną szansą na unowocześnienie z pomocą środków funduszy europejskich na stronie https://ewr.zrp.pl/#/home

Nowa jakość egzaminów zawodowych w rzemiośle (01.09.2018)

800x450-ewr.jpg

Podstawą prawną systemu egzaminów czeladniczych i mistrzowskich przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne powołane przez izby rzemieślnicze jest Ustawa o rzemiośle oraz wydane na podstawie zawartej w niej delegacji rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (dostępne w sekcji „Akty prawne i uchwały” na stronie www projektu). Dokument ten określa szczegółowe warunki i tryb powołania komisji oraz przeprowadzania egzaminów, a także warunki dopuszczenia do egzaminu. Cechą charakterystyczną izbowych egzaminów jest ich otwartość i dostępność dla różnych grup kandydatów, tj. zarówno młodocianych absolwentów nauki zawodu u rzemieślnika, jak też osób dorosłych, poszukujących możliwości potwierdzenia kwalifikacji nabytych w drodze pracy zawodowej i przygotowania teoretycznego.

Egzamin w rzemiośle przeprowadza się w dwóch etapach: praktycznym i teoretycznym.

Etap praktyczny polega na samodzielnym wykonaniu przez zdającego zadań egzaminacyjnych sprawdzających umiejętności praktyczne.

Etap teoretyczny odbywa się w dwóch częściach: pisemnej i ustnej.

Część pisemna polega na udzieleniu przez zdającego odpowiedzi na pytania z zakresu następujących tematów:

• rachunkowość zawodowa wraz z kalkulacją,

• dokumentacja działalności gospodarczej,

• rysunek zawodowy,

• zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony p.poż.

• podstawowe zasady ochrony środowiska,

• podstawowe przepisy prawa pracy,

• podstawowa problematyka prawa gospodarczego i zarządzania przedsiębiorstwem,

• podstawy psychologii i pedagogiki,[tylko mistrz]