kongres-590.jpg

III edycja gospodarczego KONGRESU 590 w Jasionce k.Rzeszowa

Dwa dni 15-16.11.2018 r. gospodarczego Kongresu 590 obfitowały w dyskusje na wiele tematów związanych z otoczeniem działalności także małych i średnich przedsiębiorstw

czeladnik-300x200.jpg

Brońmy egzaminów w rzemiośle

W dniu 15.11.2018 r. w Senacie RP odbyło się posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, która dokonała rozpatrzenia ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Więcej informacji po rozwinięciu tytułu

2018-09-29.jpg

Wyjazdowe posiedzenie Zarządu

28 września 2018 r. odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zarządu Izby Rzemieślniczej w Hotelu „Skalny SPA Bieszczady” w Polańczyku pod przewodnictwem Prezesa Izby Emila Kunysza

Nowa jakość egzaminów zawodowych w rzemiośle (01.09.2018)

800x450-ewr.jpg

Podstawą prawną systemu egzaminów czeladniczych i mistrzowskich przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne powołane przez izby rzemieślnicze jest Ustawa o rzemiośle oraz wydane na podstawie zawartej w niej delegacji rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (dostępne w sekcji „Akty prawne i uchwały” na stronie www projektu). Dokument ten określa szczegółowe warunki i tryb powołania komisji oraz przeprowadzania egzaminów, a także warunki dopuszczenia do egzaminu. Cechą charakterystyczną izbowych egzaminów jest ich otwartość i dostępność dla różnych grup kandydatów, tj. zarówno młodocianych absolwentów nauki zawodu u rzemieślnika, jak też osób dorosłych, poszukujących możliwości potwierdzenia kwalifikacji nabytych w drodze pracy zawodowej i przygotowania teoretycznego.

Egzamin w rzemiośle przeprowadza się w dwóch etapach: praktycznym i teoretycznym.

Etap praktyczny polega na samodzielnym wykonaniu przez zdającego zadań egzaminacyjnych sprawdzających umiejętności praktyczne.

Etap teoretyczny odbywa się w dwóch częściach: pisemnej i ustnej.

Część pisemna polega na udzieleniu przez zdającego odpowiedzi na pytania z zakresu następujących tematów:

• rachunkowość zawodowa wraz z kalkulacją,

• dokumentacja działalności gospodarczej,

• rysunek zawodowy,

• zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony p.poż.

• podstawowe zasady ochrony środowiska,

• podstawowe przepisy prawa pracy,

• podstawowa problematyka prawa gospodarczego i zarządzania przedsiębiorstwem,

• podstawy psychologii i pedagogiki,[tylko mistrz]