Samorząd Podkarpackiego Rzemiosła rozpoczął Nowy 2020 Rok!

We wtorek 14 stycznia 2020 r. odbyło się w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie Noworoczne Spotkanie Opłatkowe członków organów statutowych Izby, Starszych Cechów, Prezesów i Dyrektorów Spółdzielni Rzemieślniczych, Seniorów Rzemiosła, Kierowników Biur Podkarpackich Cechów oraz pracowników Izby poprowadzone przez Duszpasterzy Rzemiosła, w tym Krajowego Duszpasterza Rzemieślników.

15-11-2019-jpg.png

PODSUMOWANIE PROGRAMÓW PREWENCYJNYCH I KONKURSÓW ORGANIZOWANYCH PRZEZ OIP W RZESZOWIE W ROKU 2019

W sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie odbyła się uroczystość podsumowująca działalność promocyjno-prewencyjną tj. konkursy oraz program prewencyjny prowadzone przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie w 2019 r., w której Izbę Rzemieślniczą reprezentował Prezes Zarządu pan Emil Kunysz

dsc08078.JPG

BEZPŁATNE SZKOLENIE PODATKOWE DLA CZŁONKÓW CECHÓW I SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH

Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie w związku z istotnymi zmianami w przepisach podatkowych, które już weszły w życie oraz tymi, które wejdą z początkiem 2020 r. zorganizowała szkolenie pt. „Najważniejsze zmiany w podatkach w okresie 2019/2020”

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Izby p.Tadeusz Kawka odznaczony Szablą Kilińskiego (19.06.2018)

dsc07598.JPG

Obradujący 19 czerwca 2018 r. Kongres Rzemiosła Polskiego rozpoczął się miłym akcentem wręczenia Szabli Kilińskiego rzemieślnikom zasłużonym dla środowiska. Szabla jest najwyższą Honorową Odznaką w rzemiośle, ustanowiona uchwałą Kongresu Rzemiosła Polskiego w 1998 roku. Więcej fotografii w części 'Galeria'.

Podsumowując, w Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie, 19 czerwca br., odbył się doroczny sprawozdawczy Kongres Rzemiosła Polskiego. Obrady prowadziło Prezydium pod przewodnictwem prof. Jana Klimka, zastępcy Prezesa ZRP. Część roboczą Kongresu rozpoczął Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Gogolewski, zapoznając delegatów ze sprawozdaniem z prac Zarządu po roku działania pod rządami nowego kierownictwa. W omawianym okresie prace Związku koncentrowały się na kilku obszarach, ważnych dla środowiska - na utrzymaniu  pozycji w relacjach z partnerami i interesariuszami z otoczenia biznesu, na potwierdzeniu reprezentatywności Związku Rzemiosła Polskiego jako partnera społecznego, podejmowaniu inicjatyw  i wyrażaniu stanowisk w kwestiach podatkowych, polityki społecznej. Na liście priorytetów znalazły się zagadnienia z segmentu szeroko pojętej oświaty zawodowej, w której za sprawą Ministerstwa Edukacji Narodowej szykowane są kolejne zmiany i niestety nie zawsze po myśli środowiska rzemieślniczego. Dlatego obecnie Związek kładzie szczególny nacisk na promowanie wizerunku rzemiosła jako największej, profesjonalnej szkoły zawodu, jest inicjatorem  cyklicznych spotkań z szefostwem resortu edukacji i z ich odpowiednikami  na poziomie regionalnym. Największe obawy środowiska budzi najnowszy pomysł resortu edukacji, dotyczący podziału egzaminu czeladniczego na dwóch organizatorów i uzależnienie wypłaty pracodawcy rekompensaty za nauczanie zawodu pracowników młodocianych od zdania egzaminu teoretycznego w OKE. Efekty prowadzonego dialogu jak dotąd nie przyniosły oczekiwanego efektu, ministerstwo jest głuche na  argumenty rzemiosła. Kongres przyjął stanowisko w tej sprawie, które trafi do rąk Premiera Mateusza Morawieckiego. W stanowisku Kongres opowiada się za m.in: wycofaniem resortu z  pomysłu podziału egzaminu czeladniczego, przynależnego środowisku rzemiosła; udziałem egzaminatora OKE w składach rzemieślniczych komisji egzaminacyjnych; czy powierzeniem komisjom egzaminacyjnym izb rzemieślniczych przeprowadzania online części pisemnej etapu teoretycznego egzaminu czeladniczego. Najlepszym i najbardziej przemawiającym argumentem, potwierdzającym apel Kongresu, jest ogromny potencjał rzemiosła w tym obszarze, przytoczony w stanowisku. Za pozostawieniem egzaminów czeladniczych w środowisku przemawiają: silna i dobrze funkcjonująca struktura organizacyjna samorządu gospodarczego rzemiosła z 27 izbami rzemieślniczymi i ponad 470 cechami z bazą lokalową i dobrze przygotowana kadrą administracyjną; to ponad 23,5 tys. rzemieślników zaangażowanych w dualne przygotowanie zawodowe, to ponad 64,6 tys. uczniów w rzemiośle; to ponad 27 tys. absolwentów z tytułem czeladnika, uzyskanym w 2017 r.; to ponad 2,5 tys. osób, które w tym samym roku uzyskały dyplomy mistrzowskie; to ponad 8 tys. wyspecjalizowanych fachowców w czeladniczych i mistrzowskich w komisjach egzaminacyjnych, wreszcie to 40 rzemieślniczych szkół zawodowych, w których uczą się młodociani pracownicy w ramach dualnego kształcenia zawodowego. Tego dorobku nie można nie widzieć i nie można też zmarnować. Stąd apel o racjonalne i pragmatyczne podejście do zmian w kształceniu zawodowym na wszystkich etapach - projektowania, konsultowania i wdrażania nowych rozwiązań.

Uczestnicy dyskusji apelowali o kontynuowanie działania w obszarze kształcenia zawodowego, które z rzemiosłem związane jest od zawsze, o wzmocnienie pozycji rzemiosła i jego organizacji na zewnątrz, zwłaszcza w administracji rządowej i w parlamencie, a także szersze promowanie przedsiębiorstw rzemieślniczych, które w znakomity sposób potrafią łączyć tradycje z nowoczesnością,  które nie boją się innowacji i umiejętnie dostosowują swoje firmy do współczesnych wymogów.

Kongres zakończył się udzieleniem absolutorium Prezesowi i Zarządowi Związku Rzemiosła Polskiego oraz przyjęciem działań do zrealizowania na najbliższy rok i tych bardziej perspektywicznych realizowanych w całym okresie kadencji do 2021 roku.