XXXVII Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę

„Oblubienico Ducha Świętego wspieraj Rzemiosło w służbie Ojczyzny” - to myśl przewodnia tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę, którą 24 czerwca 2018 r. zorganizowała Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu

dsc07598.JPG

Szablę wręczył Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Gogolewski w asyście Zastępcy Prezesa ZRP Jana Klimka oraz Prezesa Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie Emila Kunysza

XII Kremówka Papieska w Rzeszowie z okazji rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II

Na rzeszowskim deptaku przy ulicy 3 Maja rozdano ponad 12 tysięcy porcji papieskiej kremówki

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Izby p.Tadeusz Kawka odznaczony Szablą Kilińskiego (19.06.2018)

dsc07598.JPG

Obradujący 19 czerwca 2018 r. Kongres Rzemiosła Polskiego rozpoczął się miłym akcentem wręczenia Szabli Kilińskiego rzemieślnikom zasłużonym dla środowiska. Szabla jest najwyższą Honorową Odznaką w rzemiośle, ustanowiona uchwałą Kongresu Rzemiosła Polskiego w 1998 roku. Więcej fotografii w części 'Galeria'.

Podsumowując, w Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie, 19 czerwca br., odbył się doroczny sprawozdawczy Kongres Rzemiosła Polskiego. Obrady prowadziło Prezydium pod przewodnictwem prof. Jana Klimka, zastępcy Prezesa ZRP. Część roboczą Kongresu rozpoczął Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Gogolewski, zapoznając delegatów ze sprawozdaniem z prac Zarządu po roku działania pod rządami nowego kierownictwa. W omawianym okresie prace Związku koncentrowały się na kilku obszarach, ważnych dla środowiska - na utrzymaniu  pozycji w relacjach z partnerami i interesariuszami z otoczenia biznesu, na potwierdzeniu reprezentatywności Związku Rzemiosła Polskiego jako partnera społecznego, podejmowaniu inicjatyw  i wyrażaniu stanowisk w kwestiach podatkowych, polityki społecznej. Na liście priorytetów znalazły się zagadnienia z segmentu szeroko pojętej oświaty zawodowej, w której za sprawą Ministerstwa Edukacji Narodowej szykowane są kolejne zmiany i niestety nie zawsze po myśli środowiska rzemieślniczego. Dlatego obecnie Związek kładzie szczególny nacisk na promowanie wizerunku rzemiosła jako największej, profesjonalnej szkoły zawodu, jest inicjatorem  cyklicznych spotkań z szefostwem resortu edukacji i z ich odpowiednikami  na poziomie regionalnym. Największe obawy środowiska budzi najnowszy pomysł resortu edukacji, dotyczący podziału egzaminu czeladniczego na dwóch organizatorów i uzależnienie wypłaty pracodawcy rekompensaty za nauczanie zawodu pracowników młodocianych od zdania egzaminu teoretycznego w OKE. Efekty prowadzonego dialogu jak dotąd nie przyniosły oczekiwanego efektu, ministerstwo jest głuche na  argumenty rzemiosła. Kongres przyjął stanowisko w tej sprawie, które trafi do rąk Premiera Mateusza Morawieckiego. W stanowisku Kongres opowiada się za m.in: wycofaniem resortu z  pomysłu podziału egzaminu czeladniczego, przynależnego środowisku rzemiosła; udziałem egzaminatora OKE w składach rzemieślniczych komisji egzaminacyjnych; czy powierzeniem komisjom egzaminacyjnym izb rzemieślniczych przeprowadzania online części pisemnej etapu teoretycznego egzaminu czeladniczego. Najlepszym i najbardziej przemawiającym argumentem, potwierdzającym apel Kongresu, jest ogromny potencjał rzemiosła w tym obszarze, przytoczony w stanowisku. Za pozostawieniem egzaminów czeladniczych w środowisku przemawiają: silna i dobrze funkcjonująca struktura organizacyjna samorządu gospodarczego rzemiosła z 27 izbami rzemieślniczymi i ponad 470 cechami z bazą lokalową i dobrze przygotowana kadrą administracyjną; to ponad 23,5 tys. rzemieślników zaangażowanych w dualne przygotowanie zawodowe, to ponad 64,6 tys. uczniów w rzemiośle; to ponad 27 tys. absolwentów z tytułem czeladnika, uzyskanym w 2017 r.; to ponad 2,5 tys. osób, które w tym samym roku uzyskały dyplomy mistrzowskie; to ponad 8 tys. wyspecjalizowanych fachowców w czeladniczych i mistrzowskich w komisjach egzaminacyjnych, wreszcie to 40 rzemieślniczych szkół zawodowych, w których uczą się młodociani pracownicy w ramach dualnego kształcenia zawodowego. Tego dorobku nie można nie widzieć i nie można też zmarnować. Stąd apel o racjonalne i pragmatyczne podejście do zmian w kształceniu zawodowym na wszystkich etapach - projektowania, konsultowania i wdrażania nowych rozwiązań.

Uczestnicy dyskusji apelowali o kontynuowanie działania w obszarze kształcenia zawodowego, które z rzemiosłem związane jest od zawsze, o wzmocnienie pozycji rzemiosła i jego organizacji na zewnątrz, zwłaszcza w administracji rządowej i w parlamencie, a także szersze promowanie przedsiębiorstw rzemieślniczych, które w znakomity sposób potrafią łączyć tradycje z nowoczesnością,  które nie boją się innowacji i umiejętnie dostosowują swoje firmy do współczesnych wymogów.

Kongres zakończył się udzieleniem absolutorium Prezesowi i Zarządowi Związku Rzemiosła Polskiego oraz przyjęciem działań do zrealizowania na najbliższy rok i tych bardziej perspektywicznych realizowanych w całym okresie kadencji do 2021 roku.