dsc07598.JPG

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Izby p.Tadeusz Kawka odznaczony Szablą Kilińskiego

Szablę wręczył Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Gogolewski w asyście Zastępcy Prezesa ZRP Jana Klimka oraz Prezesa Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie Emila Kunysza

XII Kremówka Papieska w Rzeszowie z okazji rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II

Na rzeszowskim deptaku przy ulicy 3 Maja rozdano ponad 12 tysięcy porcji papieskiej kremówki

W ramach obchodów 200. rocznicy powstania diecezji sandomierskiej swój jubileusz świętowali ludzie pracy. Rozpoczęła go Msza św. w bazylice katedralnej, na którą przybyli przedstawiciele zakładów pracy z diecezji, rzemieślnicy zrzeszeni w cechach oraz izbach rzemieślniczych całego regionu, przedstawiciele grup zawodowych oraz związków pracowniczych.

Rzemieślnicy, przedsiębiorcy i związkowcy świętowali jubileusz 200-lecia diecezji sandomierskiej (05.05.2018)

Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który w ramach KEP jest przewodniczącym Rady ds. Społecznych oraz delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Eucharystię koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz wraz bp. Edwardem Frankowskim oraz z duszpasterzami.

Bp Nitkiewicz zapewnił na wstępie, że świat pracy zawsze był i pozostaje bliski Kościołowi. Przez pracę bowiem człowiek nie tylko troszczy się o swój byt, ale naśladuje Boga Stwórcę i oddaje Mu cześć. - Dziś chcemy modlić się w intencji wszystkich ludzi pracy, wypraszając Boże błogosławieństwo na wasze trudy i na czas zasłużonego odpoczynku - powiedział biskup.

Podczas homilii abp Kupny wskazał na zadania stojące wobec wyzwań współczesnego świata. - Życie ucznia Chrystusa przebiega pomiędzy twardym stąpaniem po ziemi a wpatrywaniem się w niebo. Chrześcijanin jest w ciągłym napięciu pomiędzy niebem a ziemią. Widać to wyraźnie w waszym życiu . Musicie twardo stąpać po ziemi, troszcząc się o sprawy ziemskie ważne dla waszych rodzin, dla społeczności, w których pracujecie i żyjecie, ważne dla narodu i ojczyzny. Musicie troszczyć się o wasze warsztaty pracy, zakłady i przedsiębiorstwa, którymi zarządzacie. Jesteśmy mocno zanurzeni w sprawy ziemskie, ale musimy cały czas patrzeć w niebo i stamtąd czerpać siły do wypełnienia ziemskiego powołania, tam szukać pomocy i natchnienia do wypełniania w swoim życiu woli Bożej i siły do dawania świadectwa - mówił metropolita wrocławski.

Kaznodzieja odwołał się do biblijnego obrazu przycinania owoców sykomory, dzięki czemu w mogą one w pełni dojrzeć i nabrać dobrego smaku. - Dzisiejszy świat jest podobny właśnie do owocu sykomory, który bez przycięcia słowem Ewangelii nie ma smaku. My mamy być tymi, którzy ten owoc nacinają. Słowo, które może "naciąć" ludzi będących z daleka od Boga, czyli Chrystus, posługuje się konkretnymi osobami. Aby dokonało się to nacięcie, ci ludzie muszą być obecni w świecie, rozumieć jego problemy, widzieć zagrożenia. Wy musicie być w tym świecie i nie bać się go. Macie być obecni wszędzie tam, gdzie pracujecie. Chrystus tam was potrzebuje i możemy Mu pomóc przez wejście i obecność w świecie, a nie przez wycofanie się, przez ucieczkę lub zamykanie się na innych. Wasze świadectwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne - podkreślał arcybiskup.

- Z naszym chrześcijańskim świadectwem musimy być blisko ludzi, blisko tych, wśród których żyjemy i pracujemy, by pokazać, czego im brakuje, by świadczyć, że Jezus daje coś, co wypełnia ten brak, co nadaje najgłębszy sens naszemu życiu i codziennemu trudowi. Darem Chrystusa jest trwała obecność przy nas Tego, który został posłany, Ducha Prawdy i Miłości. Bóg mocą Ducha Świętego jest z nami i ma nas w swojej ojcowskiej opiece - podkreślił abp Kupny.

Metropolita wrocławski podarował diecezji sandomierskiej z okazji jubileuszu kielich mszalny z pozłacanego srebra.

Po zakończeniu Mszy św. spotkanie przeniosło się do Domu Katolickiego, gdzie głos zabrał Tadeusz Majchrowski, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Przybliżył obecnym historię i genezę powstania wolnych związków zawodowych oraz wskazał na współczesne problemy, jakimi zajmuje się "S". Wymienił między innymi: przywrócenie wieku emerytalnego, utworzenie Rady Dialogu Społecznego, walkę z umowami śmieciowymi czy wprowadzenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

- Wiemy, że praca zawodowa, niejednokrotnie połączona z nauczaniem uczniów, to nic innego, jak połączenie zasad etyki i moralności z miłością do Boga i bliźniego, których efektami są godna płaca i warunki pracy oraz uczciwe i rzetelne jej świadczenie. Jakość funkcjonowania naszych firm, zakładów i przedsiębiorstw jest wyrazem tej mądrości, która niczym klamra spina naszą tożsamość narodową, kulturową i cywilizacyjną ze zdobyczami nowoczesnej wiedzy i nauki. Jednakże bez duchowego wymiaru, jakim jest ład moralny, jakość ludzkiego życia będzie uboga - podkreślił w swym wystąpieniu EMIL KUNYSZ, Prezes Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie.

Następnie wykład pt. "Kościół sandomierski a ludzie pracy, rzemieślnicy i przedsiębiorcy. Drogi i wzajemne powiązania" wygłosił ks. dr hab. Tomasz Moskal. Przybliżył zebranym historię powstawania i działania cechów i związków przedsiębiorców na terenie diecezji oraz wskazał na współczesne płaszczyzny duszpasterskiej troski Kościoła o ludzi pracy.

Tę część spotkania zakończył koncert Orkiestry Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka. W sali Malinowej Domu Katolickiego można było oglądać wystawę związaną ze starym rzemiosłem.

Podsumowaniem jubileuszowego spotkania rzemieślników, przedsiębiorców i ludzi pracy była wspólna agapa w ogrodach ojców dominikanów przy kościele pw. św. Jakuba.