kongres-29-09-2020.jpg

Informacja z obrad Kongresu Rzemiosła Polskiego

W tegorocznych obradach Kongresu ZRP wzięła udział reprezentacja trzech delegatów z ramienia naszej Izby pod przewodnictwem Prezesa Izby pana Emila Kunysza

Rzemiosło mieleckie wyróżnione kolejną Szablą im. Jana Kilińskiego

04.JPG

Spotkanie upowszechniające wśród pracodawców Program Usług Rehabilitacji Kompleksowej

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) realizuje projekt pn. Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy. Kolejne spotkanie propagujące te działania odbyło się w siedzibie n/Izby z udziałem 12 pracodawców-rzemieślników

XIV edycja Wojewódzkiego Turnieju „Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik” (05.04.2017)

20170110-2.jpg
20170110-3.jpg
20170110-4.jpg
20170110-5.jpg
20170110-6.jpg
20170110-7.jpg
20170110-8.jpg
20170110-9.jpg
20170110-10.jpg
20170110-11.jpg
20170110-12.jpg

Już po raz XIV Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie wspólnie z Cukiernią „Jagusia” p. Ireneusza Deptucha w Krośnie byli organizatorami wojewódzkiego etapu turnieju „Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik”. Konkurs ten odbył się10 stycznia 2017 r., a honorowy patronat nad nim objął: Podkarpacki Kurator Oświaty Pani Małgorzata Rauch oraz Prezydent Miasta Krosna Pan Piotr Przytocki. Do turnieju składającego się z dwóch etapów przystąpiło 7 uczestników z 4 szkół: Krosna, Jasła, Pilzna i Rzeszowa. Uczestnicy Turnieju w części teoretycznej zmagali się z pytaniami
z zakresu teoretycznej nauki zawodu. W części praktycznej mieli do wykonania następujące zadania: złożyć i udekorować tort okolicznościowy, udekorować 10 ciasteczek bankietowych, wymodelować 9 figurek z marcepana oraz wykonać element dekoracyjny z karmelu lub czekolady. Tematem przewodnim była „Kraina dobranocek”. Uczniowie mieli do dyspozycji różnorodne surowce i półprodukty, z których tworzyli pomysłowe torty
z marcepana. Młodzi cukiernicy mieli okazję wykazać się wyobraźnią i fantazją w tworzeniu elementów dekoracyjnych z karmelu. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja, w skład której weszli przedstawiciele władz oświatowych, nauczyciele i rzemieślnicy. Szczególnym wyzwaniem okazało się lepienie figurek z marcepana, wymagające zdolności manualnych i wyczucia harmonii kolorów. Niełatwe było też wykonanie elementów dekoracyjnych z karmelu. Oceniany był wygląd poszczególnych prac. Komisja zwracała uwagę na zachowanie zasad higieny produkcji oraz na prezentację prac poszczególnych uczniów.

Ostatecznie I miejsce zdobyła Barbara Bartoń, uczennica Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie, II miejsce zajęła Justyna Zajdel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie, a III – Monika Witek z Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Pilźnie.

W uroczystym zakończeniu konkursu, połączonym z wystawą wszystkich prac udział wzięli zaproszeni goście, w tym Prezes Izby pan EMIL KUNYSZ oraz hojni sponsorzy: Prezydent Miasta Krosna, Cukiernia " Jagusia" z Krosna, Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie, firma " Savpol" z Gliwic, Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Dębicy, Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie, Firma Handlowo-Usługowa Czesława Kosiek, Cukiernia "BASSARA" Barbara Bassara-Poprawa z Dębicy, Piekarnia Marek Kiełtyka, Cukiernia "Ania" Anna Kijek, Firma WOMAR FOOD z Krosna, Andrzej Nycz, Piekarnia Stanisław Kopacz. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe, a mistrzowie szkolący najlepszych uczniów – puchary.

W dniach 3 – 5 kwietnia we Wrocławiu odbyła się XXII edycja Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. Temat przewodni tegorocznej edycji to „W krainie dobranocek”. W turnieju uczestniczyli wszyscy zwycięzcy wojewódzkich eliminacji z 14 województw całej Polski i najlepsi spośród uczniów,  którzy zajęli drugie miejsce.  Podkarpacie reprezentowała uczennica Zespołu Szkół Spożywczych im. Tadeusza Rylskiego w Rzeszowie Barbara Bartoń – która zwyciężyła w eliminacjach wojewódzkich w Krośnie. Uczennica odbywała praktykę w cukierni Rak – Orłowski, gdzie ćwiczyła praktyczne umiejętności.

Tegoroczna edycja stała na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Od czwartego miejsca Basię dzieliło 0,3 pkt, a od pierwszego 1,5 pkt. W poprzednich latach pierwszych sześciu cukierników zostawało laureatami, a w 2017 r. laureatów było aż dwunastu. Basia wykonała tort w kształcie starego telewizora z obchodzącym w tym roku 50. urodziny Rozbójnikiem Rumcajsem. Najwięcej emocji wywołuje zawsze eksponat, ponieważ  świadczy o umiejętnościach praktycznych i zdolnościach artystycznych cukiernika. Barbara wykonała czekoladowy kopiec, z którego wychodził Krecik wykonany z  dmuchanego karmelu.

Za ten eksponat Barbara Bartoń uzyskała specjalną nagrodę w postaci pucharu od Wrocławskich Rzemieślników. Uzyskała też wyróżnienie i nagrodę od Dyrekcji Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.