kongres-29-09-2020.jpg

Informacja z obrad Kongresu Rzemiosła Polskiego

W tegorocznych obradach Kongresu ZRP wzięła udział reprezentacja trzech delegatów z ramienia naszej Izby pod przewodnictwem Prezesa Izby pana Emila Kunysza

Rzemiosło mieleckie wyróżnione kolejną Szablą im. Jana Kilińskiego

04.JPG

Spotkanie upowszechniające wśród pracodawców Program Usług Rehabilitacji Kompleksowej

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) realizuje projekt pn. Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy. Kolejne spotkanie propagujące te działania odbyło się w siedzibie n/Izby z udziałem 12 pracodawców-rzemieślników

XXXVI Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę (25.06.2017)

dsc01.jpg
dsc02.jpg
dsc03.jpg
dsc04.jpg
dsc05.jpg
dsc06.jpg
dsc07.jpg

Na doroczne spotkanie przyjechali przedstawiciele władz Związku Rzemiosła Polskiego, Izb Rzemieślniczych, w tym Prezes Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie pan Emil Kunysz, starszyzna cechowa, rzemieślnicy i pracownicy rzemiosła wraz z rodzinami, duszpasterze i kapelani.

„Dostrzegamy jubileusz 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej, a w haśle naszym są zawarte związki rzemiosła z Jasną Górą i to nie tylko te historyczne, ale także te, które wiążą się z różnymi dziełami, które w czasie tych trzydziestu pielgrzymek stały się darem rzemiosła. Są to m.in. kraty i mozaika. Tych znaków po nas pozostaje wiele – zaznaczył Jerzy Bartnik, honorowy prezes Związku Rzemiosła Polskiego, wiceprezydent Europejskiej Unii Małych i Średnich Przedsiębiorstw z siedzibą w Brukseli.

Pielgrzymka rozpoczęła się Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich. Następnie odbyła się ceremonia wprowadzenia pocztów sztandarowych na szczyt jasnogórski, której dokonał o. Stanisław Rudziński, paulin i kustosz zbiorów sztuki wotywnej. Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Mszę św. koncelebrował Krajowy Duszpasterz Rzemiosła ks. kan. Krzysztof Rusiecki.

„Wasza praca i dzieła, które wykonujecie, niech będzie wspaniałą perłą w koronie jubileuszowej Maryi, potwierdzoną życiem ewangelicznym. Dalej służcie ludziom, znajdując poszanowanie i wdzięczność ze strony tych, którym służycie” – powiedział, witając wiernych, o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry.

W homilii bp Roman Pindel nawiązał do hasła tegorocznej Pielgrzymki Rzemiosła. „Pytamy się, jaka praca może być godną tego, aby była koroną Maryi? Czytając dzisiejsze słowo Boże, ale także tą modlitwę kolekty, możemy tam znaleźć piękne rozwinięcie tegorocznego hasła: nasza ufność Bogu w jedynym Zbawicielu stanowi koronę Maryi. Nasza ufność, wobec tego, który przychodzi z pomocą, którzy są w trudnej sytuacji, a ufają Jemu. To może być godną korony Maryi” – zaznaczył hierarcha. „Ta korona Maryi, godna tego, aby być koroną, to nasza wiara i ufność. Ona jest w ważna w życiu człowieka, który wierzy, który stara się, żeby ta relacja z Bogiem była żywa, ożywiana codzienną modlitwą, słuchaniem Boga i postępowaniem według sumienia” – dodał biskup. Na zakończenie Eucharystii złożono akt zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej. Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki przeszli ze sztandarami przed Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

W trakcie pielgrzymki miała miejsce ceremonia wręczenia okolicznościowych dyplomów mistrzom i uczniom rzemiosła, wybranym przez izby jako wzory przykładnej postawy moralnej i zawodowej. Nagrody wręczył były prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik. Wśród wyróżnionych w tym roku byli: uczennica fryzjerstwa – Paulina Kuca, zwyciężczyni konkurencji indywidualnej - fryzura z fal i pierścieni na mokro a'la Monroe na Otwartych Mistrzostwach Polski Fryzjersko-Kosmetycznych w Poznaniu ‘2017 oraz jej mistrzyni, szkoląca praktycznie, pani Stanisława Juźko właścicielka Salonu Fryzjersko-Kosmetycznego w Lubaczowie.