dsc-0202-300x199.jpg

Nowe porozumienie o współpracy ZRP i MEN zostało już podpisane

Porozumienie pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej a Związkiem Rzemiosła Polskiego w sprawie współpracy na rzecz poprawy stanu kształcenia zawodowego, a w szczególności realizacji praktycznej nauki zawodu, zostało podpisane!

Noworoczne Spotkanie Opłatkowe w 2019 Roku !

W środę 16 stycznia 2019 r. w południe odbyło się w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie Noworoczne Spotkanie Opłatkowe członków organów statutowych Izby, Starszych Cechów, Prezesów i Dyrektorów Spółdzielni Rzemieślniczych, Seniorów Rzemiosła, Kierowników Biur Podkarpackich Cechów oraz pracowników Izby poprowadzone przez Duszpasterzy Rzemiosła, w tym Krajowego Duszpasterza Rzemieślników

XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju „Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik”

I miejsce zajęła Ewa Stasiowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. ks. St. Szpetnara w Krośnie. II miejsce zajęła Paulina Dróżdż z Zespołu Szkół Nr 4 w Dębicy im. Mikołaja Kopernika. Obie uczennice pojadą w kwietniu br. na finał krajowy do Wrocławia.

XXXVII Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę (24.06.2018)

W dniu 24 czerwca br., pod hasłem „Oblubienico Ducha Świętego wspieraj Rzemiosło w służbie Ojczyzny” odbyła się XXXVII Pielgrzymka Rzemiosła na Jasną Górę, której organizatorem była Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. Szczególny charakter tej uroczystości podkreślony został elementami upamiętniającymi 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na doroczne spotkanie przed Tronem Królowej Polski przyjechali przedstawiciele władz Związku Rzemiosła Polskiego, Izb Rzemieślniczych, w tym Prezes Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie pan Emil Kunysz, starszyzna cechowa, rzemieślnicy i pracownicy rzemiosła wraz z rodzinami, duszpasterze i kapelani. O godz. 10.30 odbyła się ceremonia wprowadzenia pocztów sztandarowych na Szczyt jasnogórski, której dokonał o. Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.

Przed rozpoczęciem mszy św. miała miejsce ceremonia wręczenia okolicznościowych dyplomów mistrzom i uczniom rzemiosła, wybranym przez izby jako wzory przykładnej postawy moralnej i zawodowej. Nagrody wręczali prezes oraz wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Gogolewski i Jan Klimek. Wśród wyróżnionych w tym roku byli: uczennica fryzjerstwa – Paulina Wojdyła, zdobywczyni II miejsca w konkurencji indywidualnej - fryzura z fal i pierścieni na mokro a'la Monroe na Otwartych Mistrzostwach Polski Fryzjersko-Kosmetycznych w Poznaniu ‘2018 oraz jej mistrzyni, szkoląca praktycznie, pani Ewa Płocica, właścicielka Zakładu Fryzjerskiego "UNO" w Jarosławiu. Serdeczne gratulacje na Szczycie Jasnogórskim złożył uhonorowanym także Prezes Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie, członek Zarządu ZRP pan Emil Kunysz.

Msza św. dla rzemieślników rozpoczęła się o godz. 11.00 na Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski. Mszę św. koncelebrował Krajowy Duszpasterz Rzemiosła ks. kan. Krzysztof Rusiecki.
Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Serdecznie wam życzę, by spotkanie z Jezusem i Jego Matką, zwłaszcza w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę umocniło waszą wiarę i uzdolniło do życia zgodnego z Ewangelią. Niech wstawiennictwo św. Józefa, rzemieślnika, oblubieńca Najświętszej Dziewicy wspomaga was, byście pracując dobrze, spokojnie, w miarę swoich sił i cierpliwie, nie cofając się przed znużeniem czy trudnościami, mogli przenieść w przyszłość te wielkie wartości, jakie otrzymaliście od swoich mistrzów i poprzedników na przestrzeni dziejów naszej Ojczyzny”.

W homilii bp Andrzej Jeż przypomniał, jak ważne jest budowanie życia na Bogu, na wartościach. „Święty Jan Paweł II uczył, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. A bez wątpienia podstawową rzeczą, jaką możemy dzielić się z innymi, jest nasza praca. Podczas dzisiejszej pielgrzymki do sanktuarium jasnogórskiego mamy szczególnie na myśli pracę ludzi różnych rzemiosł” - powiedział.
„Interesująca jest historia słowa ‘rzemiosło’, które w swym pierwotnym brzmieniu łączyło się z czasownikiem ‘podpierać’, ‘podtrzymywać’. Rzemieślnik to ten, który swoją pracą podtrzymywał od wieków swój własny byt, byt swojej rodziny, a także społeczności, której służył swoją pracą, także Ojczyźnie” – przypomniał kaznodzieja.
„Słowo ‘rzemiosło’ odwołuje się także do rzeczownika ‘ręka’, wszak dzieła rzemieślnika to owoce pracy jego rąk, te ręce wytwarzają, dzielą między innych efekty żmudnej pracy będącej połączeniem myśli, zaangażowania i fizycznego wysiłku, stąd rzemiosło nazywa się rękodzielnictwem” – mówił dalej biskup Jeż.
Kaznodzieja zachęcił także, aby na nowo odkrywać wartość pracy „nie tylko jako przetwarzania, wytwarzania, zarabiania, ale przede wszystkim jako możliwości budowania relacji międzyludzkich, rozwoju własnej osoby, swoich zdolności, umiejętności, radości z tego, że moja praca może służyć tysiącom, a nawet milionom osób”.

Akt Zawierzenia wypowiedział Tadeusz Szewczyk z izby rzemieślniczej z Nowego Sącza. Oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Dęta z zespołem z Łącka.
Po mszy św. uczestnicy przemaszerowali przed Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej - Królowej Polski.