ewe-logo.png

Early Warning Europe - Pomoc przedsiębiorcom w trudnościach

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Fundacja Firmy Rodzinne realizują projekt Early Warning Europe, którego celem jest udzielanie pomocy firmom i przedsiębiorcom przeżywającym trudności i sytuacje kryzysowe

Czarna księga - prośba o przekazywanie informacji

MPiT we współpracy z Inicjatywą Mobilności Pracy przygotowuje Czarną Księgę bezprawnych praktyk, które stosowane są wobec pracodawców delegujących pracowników w ramach świadczenia usług transgranicznych czy na terenie UE

dsc08057.JPG

XIX Konkurs Wiedzy z zakresu prawa pracy i zasad BHP dla uczniów w rzemiośle wyłonił reprezentantów Podkarpacia w finale krajowym

04.04.2019 r. w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie odbył się XIX Regionalny Konkurs wiedzy z zakresu prawnej ochrony pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników młodocianych zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych w celu nauki i przygotowania zawodowego oraz uczniów odbywających praktykę u rzemieślników. Uczestnicy z Mielca są na topie od czterech lat!

Jedyna w swoim rodzaju, jedyna taka Kremówka Papieska w Polsce. (21.05.2018)

Jedyna w swoim rodzaju, jedyna taka Kremówka Papieska w Polsce. Jak pamiętamy podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Ojczyzny - Papież w dialogu ze zgromadzoną młodzieżą wspominał czasy swej młodości, mówiąc z uśmiechem że "po maturze chodziliśmy na kremówki".  I tak oto powstał zaczyn, z którego rzeszowscy rzemieślnicy od 2007 r. wpisali na stałe uroczyste obchody Papieskich Urodzin do kalendarza miejskich imprez plenerowych. W ostatnią niedzielę maja 31.05.2015 r. przeżywaliśmy IX edycję przygotowywanej przez rzeszowskich cukierników, Duszpasterza Rzemieślników, Cech Rzemiosł Wielobranżowych oraz Izbę Rzemieślniczą w Rzeszowie - uroczystości religijno-plenerowej pn. "Kremówka Papieska". Upamiętniała ona 95 Rocznicę Urodzin Świętego Jana Pawła II oraz 24 rocznicę Jego wizyty w Rzeszowie. Rzemiosło uczciło te wydarzenia wykonaniem oryginalnej „Kremówki Papieskiej” o długości 95 mb. (ok. 12 tys. porcji). Poprzez wykonywanie co roku dłuższej o 1 metr „Kremówki Papieskiej” cukiernicy składają hołd i podziękowanie Janowi Pawłowi II za blisko 27-letni Pontyfikat oraz Jego wkład w odrodzenie duchowe Polaków.
Dzieła tego, od kilku już lat, podjęli się rzeszowscy mistrzowie cukiernictwa. Należy podkreślić, iż praca nad tak dużą liczbą ciastek trwa 4 dni, już od poprzedzającej imprezę środy, a z poświęceniem wykonują ją znani w regionie mistrzowie: Julian Orłowski, Kazimierz Rak oraz Radosław Rak – uznany i ceniony również poza granicami kraju wraz z całym zespołem obu cukierni. Do przygotowania kremówki zużywa się 3 tys. jaj, ok. 300 kg mąki, 500 kg masła, 200 litrów śmietany, blisko 400 litrów mleka, 150 kg budyniu, 25 kg cukru pudru oraz wiele kg rodzynek. W Kremówce Papieskiej najistotniejsze jest nadzienie, które powstaje na bazie kremu budyniowego o smaku waniliowym.

Przypominamy, że ostatnia impreza odbyła się już  20 maja 2018 r. (niedziela) na ul. 3-go Maja w Rzeszowie z udziałem mieszkańców, gości z regionu i młodzieży szkolnej. Rozpoczęła się - jak co roku - o godz. 12.15 uroczystą Mszą Świętą w Kościele p.w. Świętego Krzyża będącą dziękczynieniem dla uczczenia świętości naszego Ukochanego Papieża oraz prośbą o Błogosławieństwo Boże w pracy rzemieślników branży spożywczej. W nawie głównej świątyni Podkarpackie Rzemiosło reprezentuje corocznie kilka pocztów sztandarowych z delegacjami cechowymi w tradycyjnych togach wraz z insygniami oraz emblematami swoich organizacji. Następnie odbywa się powitanie zaproszonych Gości i Sponsorów, prezentacja „Kremówki Papieskiej” z zaproszeniem do degustacji. Po czym uczestnicy przechodzą na rzeszowski Rynek, gdzie prowadzony jest Festyn „Bądźmy Razem” Caritasu Diecezji Rzeszowskiej czyli występy zespołów artystycznych, gry i zabawy dla dzieci zorganizowane przez Caritas.