17 853 62 88 17 853 20 21
IZBA RZEMIEŚLNICZA W RZESZOWIE, UL.GRUNWALDZKA 19, 35-959 RZESZÓW

Aktualności

szopka-2020-6.jpg

Piernikowa Szopka do podziwiania w Cukierni na Miodowej

Tradycji stało się zadość i okazałą szopkę przygotowano w Cukierni przy ul. Miodowej 1B w Rzeszowie

pracod-czekaj-na-uczniow.jpg

Od 30 listopada br. wróciło kształcenie praktyczne uczniów - pracowników młodocianych

Zajęcia praktyczne u pracodawców dla uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami zostały wznowione od 30.11.2020r.

kongres-29-09-2020.jpg

Informacja z obrad Kongresu Rzemiosła Polskiego

W tegorocznych obradach Kongresu ZRP wzięła udział reprezentacja trzech delegatów z ramienia naszej Izby pod przewodnictwem Prezesa Izby pana Emila Kunysza

zobacz wszystkie

Wydarzenia

Jedyna w swoim rodzaju, jedyna taka Kremówka Papieska w Polsce. (21.05.2018)

4.jpg

Jedyna w swoim rodzaju, jedyna taka Kremówka Papieska w Polsce. Jak pamiętamy podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Ojczyzny - Papież w dialogu ze zgromadzoną młodzieżą wspominał czasy swej młodości, mówiąc z uśmiechem że "po maturze chodziliśmy na kremówki".  I tak oto powstał zaczyn, z którego rzeszowscy rzemieślnicy od 2007 r. wpisali na stałe uroczyste obchody Papieskich Urodzin do kalendarza miejskich imprez plenerowych. W ostatnią niedzielę maja 31.05.2015 r. przeżywaliśmy IX edycję przygotowywanej przez rzeszowskich cukierników, Duszpasterza Rzemieślników, Cech Rzemiosł Wielobranżowych oraz Izbę Rzemieślniczą w Rzeszowie - uroczystości religijno-plenerowej pn. "Kremówka Papieska". Upamiętniała ona 95 Rocznicę Urodzin Świętego Jana Pawła II oraz 24 rocznicę Jego wizyty w Rzeszowie. Rzemiosło uczciło te wydarzenia wykonaniem oryginalnej „Kremówki Papieskiej” o długości 95 mb. (ok. 12 tys. porcji). Poprzez wykonywanie co roku dłuższej o 1 metr „Kremówki Papieskiej” cukiernicy składają hołd i podziękowanie Janowi Pawłowi II za blisko 27-letni Pontyfikat oraz Jego wkład w odrodzenie duchowe Polaków.
Dzieła tego, od kilku już lat, podjęli się rzeszowscy mistrzowie cukiernictwa. Należy podkreślić, iż praca nad tak dużą liczbą ciastek trwa 4 dni, już od poprzedzającej imprezę środy, a z poświęceniem wykonują ją znani w regionie mistrzowie: Julian Orłowski, Kazimierz Rak oraz Radosław Rak – uznany i ceniony również poza granicami kraju wraz z całym zespołem obu cukierni. Do przygotowania kremówki zużywa się 3 tys. jaj, ok. 300 kg mąki, 500 kg masła, 200 litrów śmietany, blisko 400 litrów mleka, 150 kg budyniu, 25 kg cukru pudru oraz wiele kg rodzynek. W Kremówce Papieskiej najistotniejsze jest nadzienie, które powstaje na bazie kremu budyniowego o smaku waniliowym.

Przypominamy, że ostatnia impreza odbyła się już  20 maja 2018 r. (niedziela) na ul. 3-go Maja w Rzeszowie z udziałem mieszkańców, gości z regionu i młodzieży szkolnej. Rozpoczęła się - jak co roku - o godz. 12.15 uroczystą Mszą Świętą w Kościele p.w. Świętego Krzyża będącą dziękczynieniem dla uczczenia świętości naszego Ukochanego Papieża oraz prośbą o Błogosławieństwo Boże w pracy rzemieślników branży spożywczej. W nawie głównej świątyni Podkarpackie Rzemiosło reprezentuje corocznie kilka pocztów sztandarowych z delegacjami cechowymi w tradycyjnych togach wraz z insygniami oraz emblematami swoich organizacji. Następnie odbywa się powitanie zaproszonych Gości i Sponsorów, prezentacja „Kremówki Papieskiej” z zaproszeniem do degustacji. Po czym uczestnicy przechodzą na rzeszowski Rynek, gdzie prowadzony jest Festyn „Bądźmy Razem” Caritasu Diecezji Rzeszowskiej czyli występy zespołów artystycznych, gry i zabawy dla dzieci zorganizowane przez Caritas.Powrót

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami na bieżąco ! Twój adres pozostanie tylko u nas.