KREMÓWKA PAPIESKA '2023

28.05.2023

Diecezjalny Duszpasterz Rzemieślników, Cech Rzemiosł Wielobranżowych w Rzeszowie, Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie, CARITAS Diecezji Rzeszowskiej zorganizowali uroczystość upamiętnienia 103 rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II.

Rzemieślnicy pragnęli uczcić to wydarzenie wykonaniem „KREMÓWKI PAPIESKIEJ” o długości 103 m.b. (ok. 14.000 sztuk). Dzieła tego podjęli się rzeszowscy mistrzowie z Cukierni Orłowski & Rak i Cukierni Radosław Rak wraz z pracownikami.

Impreza wraz z uroczystą Mszą Świętą odbyła się 28 maja 2023 roku (niedziela) na ul. 3-go Maja w Rzeszowie z udziałem mieszkańców, zaproszonych gości i rzemieślników.

Program uroczystości:

godz. 13:30 – uroczysta Msza Św. w kościele p.w. Św. Krzyża
godz. 14:30 – powitanie gości i prezentacja „Kremówki Papieskiej” połączona z zaproszeniem do degustacji
godz. 15:00 – występy zespołów ludowych i kapel

Do przygotowania kremówki, nasi cukiernicy wykorzystali około dwóch ton składników.
- Ma tyle metrów, ile lat miałby Jan Paweł II gdyby żył. W tym roku przypada 103. rocznica jego urodzin - powiedział cukiernik Kazimierz Rak i dodał, że najlepsza kremówka to taka, która robiona jest sercem.
Pomysł uczczenia rocznicy urodzin papieża zrodził się w 2007 roku w środowisku rzeszowskich cukierników. Wówczas były to 87. urodziny Jana Pawła II. Z przerwą na okres pandemii, każdego roku gigantyczna kremówka pojawia się na ul. 3 Maja w Rzeszowie. Każdego roku dłuższa o jeden metr.